Как IoT изгражда пътя към бъдещето
Поглед към възможностите и предизвикателствата пред Internet of Things
Една от основните теми в IoT пространството е младата възраст на технологиите и услугите и на компаниите, които ги предоставят. Справянето с тази „незрялост“ и управлението на риска, който тя създава, ще бъдат сред основните предизвикателства пред използването на IoT. В някои технологични направления са необходими повече умения, за да се преодолеят конкретни препятствия.
Към 2020 година, се очаква да има десетки милиарди устройства, свързани с интернет. Поради тази причина, техническите предизвикателства несъмнено ще нарастват и ще ни е необходима ефективна технология и услуги, за да поддържаме IoT. Тъй като се движим към по-голяма свързаност с цел синхронизиране и управление на съдържанието, IoT се пълни с данни от целия свят и от всякакви източници.
Терминът „Internet of Things“ е използван за първи път от Кевин Ащън през 1999 в контекста на управлението на потока от продукти и услуги. С напредването на технологиите, понятието се разширява до мрежа от свързани едно с друго устройства и други предмети (например сгради), която не просто набират информация от заобикалящата я среда и си взаимодейства с материалния свят (задействане, управление, контрол), но и също така използва съществуващите Интернет стандарти, за да предостави услуги за трансфер на информация, анализ на данни, приложения и комуникация. Целта ѝ е да накара компютрите да набират информация без човешка намеса.
Бързата и гладка обмяна на информация, лесния достъп до нея и изглеждащия безкраен капацитет за увеличаването ѝ, както и нейната полезност за отделните хора и компаниите създават широк хоризонт от възможности за IoT:
- Да имаме свързаност във всички аспекти - Нивото на свързаност ще се разраства и скоро ще сме свидетели на създаването на единен IoT стандарт. Това може да е Проектът Brillo на Google (специална операционна система Android за свързани устройства) или неин конкурент. Това ще ни даде пълна гъвкавост при достъпа до устройства.
- Еволюция на интелигентната мрежа - IoT ще може да обработва информация по „по-човешки“ начин и ще прави технологиите по-лесно разбираеми.
Поява на обединена стандартизирана екосистема - При такъв огромен брой потребители и устройства, един нов стандарт става задължителен.
- Умни градове и транспорт - Интелигентните транспортни системи и услуги събират и обработват широк набор от данни, подобрявайки функционирането и безопасността на транспортната инфраструктура. При наличието на цялата необходима информация, създаването на нови и по-ефективни умни градски системи е само въпрос на време. Що се отнася до технологии като електричество, канализация и светофари, властите ще прилагат IoT решения, за да спестят средства и да увеличат качеството на предлаганите общински услуги.
- Умни домове - Със системите за автоматизация и свързаност на дома се постигат по-високи нива на сигурност и енергийна ефективност, както и по-голямо удобство. Те са особено полезни за възрастните хора и тези с увреждания. Представете си да можете да регулирате температурата в дома си, вратите и дори щорите и кафеварката чрез Вашия смартфон, независимо къде се намирате.
- Възможност за обединяването и анализа на различни видове данни за вземането на най-добрите решения в бизнеса.
- Еволюция на устройствата за лично ползване и напреднал хардуер, който ще отговаря на нуждите на IoT.
- Възникване на нова обединяваща платформа - Свързаните устройства ще стават все по-евтини, броят на приложенията ще се увеличи и свързването с
Интернет ще струва изключително малко. Постепенно това ще доведе до разработването на хоризонтална платформа, за обединяването на всички компоненти - една нова операционна система.
- Операционна оптимизация за по-добра работа с данни на устройствата, чрез подобряването на модела на машините или по-точно как те си взаимодействат с хората и отразяват техните действия.
- По-високи мерки за сигурност - Тай като IoT включва все по-голям брой устройства, използващи процесори, сигурността несъмнено ще е голямо предизвикателство. Ще се създават по-фини системи за сигурност с криптирана комуникация за предотвратяване на информационни атаки и такива директно на самите устройства.
IoT ще се разраства и ще включва все по-голям брой устройства и все повече данни. Същевременно, неговият път на развитие е още в самото начало и има много препятствия за преодоляване, като например в сферите на съхранението и сигурността на данните. Едно обаче е сигурно - този феномен ще революционизира света, в който живеем. Направените тук прогнози за използването и развитието на IoT са само върха на айсберга. Имайки предвид „плодородната почва“, ние можем смело да начертаем пътя на иновациите и изобретенията, които ще ни донесе тази нова ера.